Diagram Gantta

Zarządzanie eventem to zarządzaniem projektem o bardzo nieelastycznych ramach czasowych. Dlatego zarządzanie projektami można zastosować właśnie przy realizacji eventów. Na czym więc polega zarzadzanie projektami? W Wikipedii czytamy:
(…) Najprościej można powiedzieć, że zarządzanie projektem to dziedzina zajmująca się efektywnym osiąganiem celów projektów przy jednoczesnej neutralizacji wpływu istniejących ograniczeń i ryzyka, jak również jest dziedziną zajmującą się budowaniem motywacji zespołu projektowego i właściwą komunikacją pomiędzy uczestnikami projektu. (…) https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dzanie_projektami

OK, w takim razie konia z rzędem mądralom, które ogarną zarządzanie projektami bazując na takich “prostych” definicjach. 😉

Czy w związku z tym w miejsce nieco przeintelektualizowanych teorii, wybrać własna intuicję i naturalny talent organizacyjnym? Mimo wszystko warto skorzystać z wiedzy teoretycznej i sprawdzonych narzędzi. Jednym z nich, chyba najpraktyczniejszym, jest tak zwany diagram Gantta. Wykres stworzony przede wszystkim z myślą o zarządzaniu procesem produkcyjnym. Stanowi on ważne narzędzie w logistyce. Jednocześnie może okazać się bardzo przydatny dla event menedżera.
Wbrew pozorom jest on prosty w przygotowaniu i jeszcze łatwiejszy w użyciu. Celem stworzenia diagramu Gantta jest przede wszystkim identyfikacja tzw. “wąskich gardeł”. Korzystając z tego narzędzia szybko i sprawnie zaplanujemy wszystkie prace i zawczasu przewidzimy, w których momentach zabraknie nam “mocy przerobowych”.

Wykres Gantta składa się  z dwóch osi. Poziomej i pionowej. Jedna z nich, zazwyczaj pozioma, służy do oznaczania czasu. Sposób jego oznaczania jest całkowicie dowolny i zależy od naszych potrzeb. Mogą to być dni, godziny, minuty, miesiące, konkretne daty graniczne, etc. Druga, pionowa, służy do oznaczania zadań, które mamy do wykonania. A więc pionowo lista zadań, poziomo czas, w którym będą realizowane. Poszczególne zadania nanosimy na wykres, najlepiej przygotowany w excell’u. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? W internecie można znaleźć wiele szczegółowo opisanych instrukcji, np. ten filmik: https://youtu.be/7qSPc5H7q0E (od 2 min:50sek).

Mając opracowany wykres Gantta szybciej i precyzyjniej stworzymy książkę produkcyjna.

Agnieszka Huszczyńska

Podziel się: